Jak být silnější, štíhlejší a zdravější

Moc dobře víte, že cvičení vašemu tělu prospívá. Hledáte způsoby, jak začlenit fyzickou aktivitu do svého denního režimu a jak si najít čas na nějaké to pořádné cvičení aspoň několikrát za týden. Ale pokud nejsou vaše aerobní aktivity vyváženy řádnou dávkou silového tréninku, opomíjíte klíčovou součást k celkovému zdraví a dobré fyzické kondici.

Navzdory své pověsti chlapské záležitosti, je posilování užitečné pro všechny. S pravidelným a vyváženým cvičebním plánem můžete snížit množství tělesného tuku, zpevnit tělo a spalovat kalorie mnohem efektivněji.

Získejte nebo ztraťte

Svalové hmoty přirozeně ubývá s věkem. Když neuděláte nic proto, abyste ji nahradili, zvýší se procento tělesného tuku. Ale posilování vám pomůže zachovat a posílit svaly v každém věku.

Účinky silového tréninku

 • Posiluje kosti - zatěžováním se pevnost kostí zvětšuje/zlepšuje a snižuje se riziko osteoporózy
 • Snižuje riziko zranění - posilováním svalů chráníte svoje klouby a šlachy od zranění. Také pomáhá udržet pružnost a rovnováhu a zůstat nezávislý, a to i vpokročilém věku.
 • Zlepší vytrvalost - tím jak zesilujete, ani se tak rychle nevyčerpáte
 • Zvýší vaše sebevědomí - posilování může nakopnout vaše sebevědomí a zlepšit váš celkový vzhled
 • Zlepší spánek - lidé, kteří pravidelně cvičí, méně často trpí nespavostí
 • Předchází chronickým onemocněním - silový trénink může redukovat známky a příznaky mnoha chronických onemocnění včetně artritidy, bolesti zad, cukrovky, obezity a osteoporózy

Jak cvičit

Posilovat lze doma nebo ve fitness centru. Možnosti jak cvičit jsou:

 • Využívat pouze vlastní tělo

Asi nejlepší způsob, jak začít, je provádět cviky, kde využíváte pouze vlastního těla. Existují cviky, které vám efektivně a účinně pomohou zlepšit kondici a vylepšit figuru. Mezi nejznámější patří kliky, shyby, sklapovačky a dřepy.

 • S lehkým závažím

Například lehké jednoručky jsou klasickými posilovacími pomůckami. Navíc není problém si doma vyrobit jednoduché závaží z plastové lahve naplněné vodou či pískem.

 • Činky a posilovací stroje

V každém fitness centru se nachází nejrůznější množství strojů a činek. Stroje jsou výborné v tom, že u začátečníků, oproti těžším činkám, značně regulují možnost zranění.

Pokud nemáte zdravotní problémy, které by vám v cvičení zabraňovaly, můžete začít.

Nejdříve se zvolna asi 10 minut zahřejte. K zahřátí stačí poskakování, rychlá chůze či jízda na rotopedu. Poté se opět zhruba 10 minut protahujte.

Pro první dvě série zvolte takovou zátěž, při které bez větších problémů zvládnete 12-15 opakování. V dalších sériích dělejte 8-12 opakování. Při prvním cviku se dělá obvykle o něco více sérií než poté v dalším, protože první dvě série by měly být na zahřátí.

Aby měli svaly dostatečný čas na regeneraci, odpočívejte alespoň den mezi procvičování stejných svalových skupin. Pokud při cviku snadno zvládáte 15 a více opakování, postupně zvyšujte zátěž a obtížnost. Pamatujte, ucítíte-li bolest, přestaňte. Třebaže mírné pálení ve svalu je normální, ostrá bolest a nateklé klouby jsou známkou možného zranění.

Kdy očekávat výsledky

Nemusíte trávit hodiny denně dobrovolným mučením sebe sama činkami. 30-45 minut dvakrát až třikrát týdně jsou pro většinu lidí dostačující. Navíc už po prvním cvičení se budete cítit uvolnění a příjemně unavení.

Sport a posilování nevyjímaje jsou úžasnou vzpruhou pro psychiku a pocit pohody. Zkuste a uvidíte.

Jak být silnější, štíhlejší a zdravější patří do témat

Fitness a kulturistika patří do témat

Adresář

Fitness a kulturistika ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Fitness a kulturistika

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka zavítala do Luhačovic!

  Gastromapa Lukáše Hejlíka zavítala do Luhačovic!

  Čtyřchodové menu ve funkcionalistickém prostředí? Bílá čtvrť do Luhačovic nalákala i Gastromapu Lukáše Hejlíka. Přesně jde o jednu z funkcionalistických vil Bohuslava Fuchse z 30. let minulého století, kde se na prvorepublikovou tradici snaží navázat Restaurace Republika.

 • Recept na skotská vejce krok za krokem

  Recept na skotská vejce krok za krokem

  Skotská vejce jsou vejce obalená v mletém mase, strouhance a následně smažená či pečená v troubě. Někdo je zná pod označením pštrosí vejce. Dnes si je připravíme krok za krokem.Zdravě.cz na Facebooku